Ardahan’da şap alarmı: 99 köy karantinaya alındı

Ardahan’da Şap virüsü alarmı verildi. Hayvan hareketlerini önlemek emeliyle Ardahan Canlı Hayvan Pazarı da süreksiz müddetliğine kapatıldı.

Hastalığın önlenmesi emeliyle canlı hayvan pazarı ile 99 köyde karantina uygulaması başlatıldı. Valilikten yapılan açıklamada; kent genelinde son günlerde şap hastalığının artış gösterdiği, hastalığın büyükbaş hayvanlarda hayli ağır seyrettiği belirtildi.

Verim kaybına neden olan hastalığın yayılımının önlenmesi maksadıyla kimi önlemlerin alındığı söz edilen açıklamada, “Tarım ve Orman vilayet ile ilçe müdürlüklerine gelen ihbarların titizlikle kıymetlendirilmesi, alınan numunelerin süratli bir halde Şap Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderilmesi sağlanmıştır. İlimiz merkeze bağlı 37, Göle’de 38, Hanak’ta 20, Damal’da 4 olmak üzere toplamda 99 köye karantina süreci uygulanmıştır. Ayrıyeten hayvan sıhhati gruplarımızın sıhhat tarama faaliyetleri devam etmektedir” denildi.

Açıklamada ayrıyeten, 500 litre dezenfektan dağıtımı yapıldığı ve hayvan hareketlerini önlemek hedefiyle Ardahan Canlı Hayvan Pazarı’nın da süreksiz müddetliğine kapatıldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir