Cansu’nun kısa süren üniversite sevincindeki hatalı işleme soruşturma

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Spor Bilimleri Fakültesi vazifelileri 12 Eylül’de antrenörlük kısmı için tercih yapan ve spor testi sonrası kayıt için yedekler listesinde 2’nci sırada yer alan Çaykur Rizespor Voleybol grubu sportmeni Cansu Karadereli’yi telefonla arayarak kayıt sildiren bir öğrenci nedeniyle oluşan kontenjanla kısma yerleştirildiğini bildirdi.

Saat 16.00’da ismi sistemde ‘kazananlar’ ortasında yayınlanması üzerine kayıt hazırlığı yapan Karadereli’yi tıpkı gün saat 22.15’te arayan misyonlu, yanılgı yapıldığını söyledi. Vazifeli, kaydını sildiren ‘Helin’ isimli öğrenci ile yedekler listesinde birinci sırada yer alan tıpkı ismi taşıyan öğrencinin karıştırıldığını belirtti, kusurun düzeltilmesi sonucu birinci yedeğin kaydının alındığını, kendisinin kayıt yaptıramayacağını bildirdi. Üniversite okuma sevinci kısa süren Rizeli Cansu Karadereli, büyük keder yaşadı.

ETÜ’DEN AÇIKLAMA

ETÜ Spor Bilimleri Fakültesi’nden yapılan yazılı açıklamada yanlışlı süreci yapan misyonlu hakkında idari soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Özel yetenek sınavı tamamlandıktan sonra yapılan ilanda asıl ve yedek tüm adayların sıralaması ve puanları ayrıntılı olarak aşağıdaki tabloda verilmiştir. Tabloda Ca***  Ka***** isimli adayın Voleybol (Kadın) branşında ikinci yedek olarak yer aldığı açıkça görülmektedir. He** Çe** isimli öğrencinin kayıt sildirmesi nedeniyle tıpkı isme sahip olan birinci yedek aday öğrenci kayıt yaptırmaya hak kazanmış; lakin isim benzerliğinden ötürü sehven ikinci yedek adaya kazandığı bilgisi verilmiştir. Yanlışın fark edilmesiyle birlikte gerekli tüm bilgilendirmeler adaylara kısa müddette yapılmıştır. Bu süreçte Ca*** Ka*** isimli aday hiçbir surette hak kaybına uğramadığından ötürü rastgele bir mağduriyet kelam konusu değildir. Yapılan kusurun sorumlusu hakkında ise idari süreç başlatılmış olup süreç devam etmektedir” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir