Cizre’de 15 kişi tutuklandı

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Cudi ve Işık mahallelerinde 9 Haziran’da yapılan konut baskınlarında aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticilerinin de olduğu 18 kişi gözaltına alındı. 4 günlük gözaltının akabinde 18 kişi Şırnak Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılıkta sözü alınan 18 bireyden 2’si özgür bırakılırken, bir kişi isimli denetim uygulanması talebiyle, 15 kişi ise tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, hakimlik ortalarında DBP Cizre İlçe Yöneticisi Remzi Dadak’ın da bulunduğu 15 kişiyi “gizli tanık” beyanlarını münasebet göstererek, tutuklanmasına karar verdi. 15 kişi Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Bir kişi ise, isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı.

Bitlis’te sabah saatlerinde birçok meskene baskın düzenlendi. Baskınlarda, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bitlis Vilayet Eşbaşkanı Berivan Birlik ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Bêdlis Vilayet Yöneticisi Mahmut Arukbağ gözaltına alındı. Birlik ve Arukbağ’ın gözaltı münasebeti öğrenilemedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir