‘Engelliler kent yaşamına entegre olmalı’

Mehtap Gökdemir / ANKARA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu ülkenin çözülemeyecek sorunu yoktur. Kâfi ki, sorunu yaşayanlarla sorunu çözecek olanlar bir ortaya gelsin” dedi. CHP Engelliler Çalıştayı Sonuç Bildirgesi’ne önsöz yazan Kılıçdaroğlu, şu sözleri kullandı:

YETER Kİ BİR ORTAYA GELSİN: Daima şunu söylerim, bu ülkenin çözülemeyecek sorunu yoktur. Sorunu yaşayanlar sorunu en yeterli bilen bireylerdir ve onlar sorunun nasıl çözüleceğini de üç aşağı, beş üst tartışarak bir biçimiyle paylaşırlar. Fakat sorunu çözecek makamda olan bireyler sorunu yaşayanları dinlemezlerse ürettikleri tahliller çözüm olmaktan çıkar.

HUKUK NORMLARI VAR: Türkiye’nin her yerinde şu yahut bu formda bir engelli kardeşimiz var. Münasebetiyle olayın elbette ki hukuk normları var. Bakıyorsunuz anayasamızda karar var. 61. husus; “Devlet sakatların korunmasını ve toplum faydasına intibaklarını sağlayıcı önlemler alır.” Alabilir değil alır, almak zorunda. Yeteri kadar alındı mı? Hayır. Maddelerde karar var mı? Var. İmzaladığımız memleketler arası mukaveleler var, onların tamamı da geçerli lakin maalesef yeteri kadar engellileri memnun edecek tedbirler alınmış değil. Pek çok açıdan problemimiz var. Bu meseleler çözülür mü? Evet çözülür. Biz Türkiye’nin sıkıntılarını çözmek istiyoruz, her kısmın meselesini çözmek istiyoruz.

SORUN UYGULAMADA: Belediye Liderlerimiz ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Ancak şunu kabul etmemiz lazım, bir engellinin kent ömrüne entegre olması lazım. Kentin insanlara sağladığı bütün toplumsal yardımlardan, toplumsal katkılardan yararlanması lazım. Kentte rahat gezebilmesi lazım, otobüse binmesi lazım, tiyatroya gitmesi lazım, sinemaya gitmesi lazım, toplumsal etkinliklere katılması lazım. Bütün bunlar şayet yapılabilirse; kent, engelli için yaşanabilir bir kent atmosferine kavuşmuş olur. Bununla ilgili yasalar da çıktı. Yani yasal olarak yapılması gereken herşey üç aşağı beş üst yapıldı. Sorun uygulamada.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir