İsviçre, özel korunmaya ihtiyaç duyan mültecilerin kabulünü askıya aldı

İsviçre Adalet Bakanı Karin Keller-Sutter, özel korunmaya ihtiyaç duyan mültecileri kabul etmek için yürürlükte olan tekrar yerleşim programını süreksiz olarak askıya aldıklarını açıkladı.

İsviçre basınında yer alan habere nazaran, Keller-Sutter, bu kararı, ülkenin mülteci alma kapasitesinin dolması gerekçesiyle aldıklarını söz etti.

Özel korunmaya muhtaç mülteciler için uygulamada olan tekrar yerleşim programı, 30 Kasım’da askıya alınırken, baharda yine pahalandırılacak.

İsviçre Göç Müsteşarlığı (SEM), alınan karardan ülkeye giriş yapamayan 800 mültecinin etkilendiğini duyurdu.

SEM, yaptığı yazılı açıklamada, “Savaş nedeniyle geçen yazdan bu yana sığınma müracaatlarından büyük bir artış yaşandı ve iltica sistemi ağır bir baskı altına girdi. Bilhassa barınma kapasitesi ve işçi açısından problem yaşanıyor.” tabirlerini kullandı.

İsviçre, Mayıs 2021’de mülteciler için kabul edilen yine yerleşim programı kapsamında BM tarafından çok makus durumda olduğu için önerilen 1820 kişiyi 2022 ve 2023’te kalıcı olarak almayı kabul ederken, şu ana kadar yaklaşık 1000 kişiyi kabul etti.

Bu yıl Ukrayna’dan 70 bin kişi kabul eden İsviçre, yıl sonuna kadar 25 bin ek iltica başvurusu alacak.

Öte yandan SEM, 1990’larda kabul ettiği ve tıpkı şartlarda olan mültecilerin (daha çok eski Yugoslavya’dan) ülkeye gelmesini içeren programı da askıya aldı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir