Kriz refleksi Türkiye’ye güvenimizi artırdı

DÜNYA çapında 100’ün üzerinde oteli bulunan Asyalı lüks otel zinciri Shangri La Küme, 6 Şubat’ta yaşanan zelzele felaketinden etkilenen Hatay’da 300 konutluk konteyner kent inşa etti.AFAD işbirliğinde 1 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen Hatay Dostluk Kenti’nin açılışı için Türkiye’ye gelen Shangri La Küme CEO’su Kong Leong Chan, “Depremden sonra Türk beşerinin gösterdiği dayanışma ve gayret bizi çok etkiledi. İnsanların ne kadar çeviklikle krizden çıkabildiğini gördük. Bu süreçte Türk insanını daha âlâ tanıdık ve bu coğrafyaya daha fazla güvenmeye başladık. Türkiye’de yeni yatırımlarımızla da var olmak istiyoruz. Yalnızca İstanbul’la değil, diğer kentlerle de ilgileniyoruz’’ dedi.

Kong Leong Chan – Şenay Büyükköşdere

TARİHİ DOSTLUĞU PEKİŞTİRMEK İÇİN

Shangri La Grup Dünya Başkanı Kouk Hui Kwong’un Türkiye’de yaşanan zelzelesi duyar duymaz çabucak yardımlaşma için harekete geçilmesi talimatı verdiğini anlatan Chan, kelamlarına şöyle devam etti: “En büyük sorun barınmaydı lakin kalıcı konutlar inşa etmek için vakit de yoktu. Biz de en süratli biçimde bir konteyner kent inşa etme kararı aldık. Çin de ağır bir zelzele trajedisi yaşadığı için bu acıyı derinden paylaştı. Biz de konteyner kentin ismini tarihten gelen Çin ve Türkiye dostluğunu anmak ve canlandırmak ismine ‘Dostluk Kenti’ koyduk. Antalya’dan tedarik ettiğimiz 300 konteynerle bu kenti AFAD işbirliğiyle hayata geçirdik. Bunun için 1 milyon dolarlık bir finansman sağladık.”

KRİZDEN ÇIKMA MAHARETİ ETKİLEYİCİ

Shangri La Grubu’nun Türkiye’deki tek otelinin bundan 10 sene evvel İstanbul Beşiktaş’ta açıldığını hatırlatan Kong Leong Chan, pazara ait müşahedelerini şöyle anlattı: “Türkiye çok değişik bir pazar. Doğu’yla Batı’yı birbirine bağlayan, çok stratejik pozisyonda, genç bir nüfusa sahip ve tabiatı çok hoş bir ülke. Ne yazık ki pandemiden ötürü üç yılı kaybettik. Zelzeleden sonra Türkiye’nin ne kadar cazip bir ülke olduğunu, hayatların ne kadar canlı olduğunu ve insanların ne kadar çeviklikle krizden çıkabildiğini gördük. Türk beşerinin dayanıklılığı ve adaptasyonu çok etkileyici. Bu çok kıymetli. Sarsıntıdan sonra çok kısa bir mühlet içinde hayata dönebilmesi ülkeyle ilgili çok kıymetli bir gösterge.”

İŞİN PÜF NOKTASI İNSAN

Shangri La Grup’un Türkiye’de yeni yatırımlarla da var olmak istediğini söyleyen Chan, yatırım planları hakkında şu bilgileri verdi: “Biz Türkiye pazarına güveniyoruz ve yatırım yapmak için uygun bir pazar olduğunu düşünüyoruz. Zelzeleden sonra insanların gösterdiği çaba bizi çok etkiledi. Zira işin püf noktası insandır. Biz bu süreçte Türk insanını daha âlâ tanıdık ve bu coğrafyaya daha fazla güvenmeye başladık. İnsanların kriz durumlarında sergilediği tutum, bence çok çok değerli bir gösterge. Afet yaşandıktan sonra Türk beşerinin kolektif şuur içindeki yardımlaşması hayata karşı tutkuyla, çeviklikle birlikte emek vermesi çok değerliydi. Bu davranış biçimi, yardımlaşma ruhu bizi çok etkiledi. Türkiye’ye inancımızı artırdı.”

JEN MARKAMIZ TÜRKİYE’YE UYGUN

GRUBUN İstanbul’u düzgün tanıdığını söz eden Chan, “İstanbul pazarını yeterli öğrendik. Türkiye büyük bir ülke ve biz katiyetle diğer kentleri de bilmek, tanımak isteriz. Yalnızca İstanbul’la değil, diğer kentlerle de ilgileniyoruz. ‘Jen’ isminde maksat kitlesi bilhassa gençler olan bir markamız var. Bu markanın Türkiye için uygun olduğunu düşünüyoruz. Hakikat vakitte yanlışsız teşebbüs imkânlarını değerlendireceğiz” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir