Tarlasına ‘tiny house’ yapma amaçlı hisse satışına suç duyurusu

Edirne’de tarlalara yasa dışı formda konaklama, barınma niyetli yapıları konumlandıracak halde çalışmalar yapanlar hakkında valilik hata duyurusunda bulundu.

Edirne Valiliğinden yapılan açıklamada son devirde bilhassa kıyı bandına yakın ziraî topraklarda ‘tiny house’ ismi ile bilinen konaklama, barınma gayeli yapıları konumlandıracak formda çalışmalar yapıldığı, toplumsal medya üzerinden kooperatif pay satışı üzere yasa dışı yollarının denendiğinin tespit edildiği belirtildi.

Keşan ilçesine bağlı Danişment ve Gökçetepe köylerinde birtakım tarla vasıflı taşınmazlarda Toprak Muhafaza, Arazi Kullanımı ve İmar kanunları ile Edirne kapsamına alan üst ölçekli mekansal plana karşıtlık oluşturulduğu belirlendiği söz edildi.

Üstünde yapı olan parsellerde mühürleme yapıldığı belirtilen açıklamada, yasaya alışılmamış davrananlar hakkında kanunun “Tarım yerlerini, tescili mümkün olmayan fiili paylar oluşturarak arazinin paylara tekabül ettiği kabul edilen kısımlarının zilyetliğini, bir özel hukuk hükmî şahsının faaliyeti kapsamında bu hükmî bireyle üyelik yahut iştirak alakası kurarak devretmek yahut bu işlere aracılık etmek suretiyle arazinin bütünlüğünün bozulmasına ve gayesi dışında kullanılmasına sebebiyet verenlere bir yıldan üç yıla kadar mahpus ve yüz günden bin güne kadar isimli para cezası verilir” kararına istinaden Keşan Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda bulunulduğu vurgulandı.

Tarım alanlarının korunması ve imar kirliliğinin önüne geçilmesi ismine gibisi uygulamalara ait kontrollerin sıkı formda yapıldığının altı çizilen açıklamada, yasa dışı teşebbüsler karşısında mağduriyet yaşanmaması ismine vatandaşların yetkili kurumlardan bilgi edinmesi ve dikkatli olması gerektiği ikazında bulunuldu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir