Yemen hükümeti ile Husilerden “esir takası için hazırız” açıklaması

Yemen hükümeti ve Husiler, esir takası mevzusuyla ilgili farklı ayrı açıklama yaptı. Yemen hükümetine bağlı Esirler ve Gözaltına Alınanlar Kurumu Lideri Haydi Heyc, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “her iki tarafın elindeki esirlerin tamamını karşı tarafa vermesi temeli üzerinde” takas yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Heyc, esirlerin evrakına müdahale etmenin, “dosyanın insani boyutları olduğu için” kişiyi insanlık çerçevesinden çıkaracağını vurguladı.

Husilere bağlı E-Mesire televizyonunun haberine nazaran de Husilerin Esir İşleri Ulusal Komitesi Başkanı Abdulkadir el-Murtaza, esirler evrakıyla ilgili olarak Suudi Arabistan tarafıyla temas halinde olduklarını tabir etti.

Suudi Arabistan tarafına, esirlerini lakin kapsamlı bir mutabakatla teslim edeceklerini vurguladıklarını aktaran Murtaza, Birleşmiş Milletler’i, “her iki taraftan toplam 2 bin 220 esiri içeren esir takası mutabakatını uygulamaları için” Suudi Arabistan’a ve Yemen hükümetine daha fazla baskı yapmaya çağırdı.

Yemen’de İran’ın desteklediği Husiler, 28 Mart’ta hükümetle her iki taraftan toplamda 2 bin 223 esirin takas edilmesi konusunda anlaştıklarını duyurmuştu.

Yemen hükümeti ise Husilerin ülkenin güneybatısındaki Taiz vilayetine düzenlediği taarruzun akabinde 29 Ağustos’ta Husilerle Ürdün’de yürütülen görüşmeleri askıya aldıklarını açıklamıştı.

Uzun müddettir siyasi istikrarsızlık ve çatışmaların sürdüğü Yemen’de İran dayanaklı Husiler ile hükümet ortasında 2018’de “esir değişimi, Hudeyde’de ateşkes, limanlar ve Taiz’in durumuyla” ilgili Stockholm Muahedesi imzalanmıştı.

Stockholm Anlaşması’ndan sonra birçok kere esir değişimi için masaya oturan taraflar, Ekim 2020’de savaşın başlangıcından beri en büyük esir takasını gerçekleştirmiş, bu kapsamda 15’i Suudi Arabistan, 4’ü Sudan vatandaşı toplam 1056 mahkum ya da tutsak hür bırakılmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir