Z kuşağı, kişisel cihazlarında güvenliği göz ardı ediyor…

– Kaspersky Kıdemli Eser Pazarlama Müdürü Tatyana Shumaylova:
– “Güvenlik farkındalığı eğitiminin temel emeli, çalışanların davranışlarını değiştirmek ve onlara kurallara uymanın günlük rutine nasıl basitçe sığabileceğini göstermektir”

Human risk araştırması, genç çalışanların işte kullandıkları aygıtların güvenliği konusunda ferdî aygıtlarına nazaran daha az kaygı duyduğunu gösterirken, “Kaspersky mobile quest [Dis]connected” istatistikleri de kurumsal siber güvenlikle ilgili öteki bir sorunu ortaya koyuyor.

Kaspersky’den yapılan açıklamaya nazaran, çalışanların siber güvenlik siyaseti ihlallerindeki rolü her geçen yıl daha da çarpıcı bir hale geliyor. Tıpkı vakitte bu ihlaller, çoklukla berbat niyetten çok iş vazifelerini verimli bir formda yerine getirme teşebbüslerinden kaynaklanıyor.

Diğer taraftan, Ernst & Young LLP’den araştırmacılar, Z neslinin üretkenlik uğruna güvenlik protokollerini göz arkası etmeye daha istekli olduğunu belirtiyor. Bu nedenle hem profesyonel hem de iş hesapları için tıpkı parolaları eski jenerasyonlara nazaran daha sık bir biçimde tekrarlıyor. Mecburî BT güncellemelerini görmezden geliyor ve web tarayıcısı çerezlerine daha az dikkat ediyorlar. Dahası, tüm iştirakçilerin sadece yüzde 35’i iş yerinde siber güvenlik yanlışlarından kaçınıyor.

[Dis]connected’ın istatistikleri, siber güvenlik siyasetine uyma konusundaki bir öteki sorunu daha ortaya koyuyor. İnsanların siber güvenliğin günlük ömürlerini nasıl etkilediğini fark etmelerine yardımcı olmak için tasarlanan bu taşınabilir oyun, birçok çalışanın güvenlik ve toplumsallık ortasında istikrar kurmakta sorun yaşadığını doğruluyor.

[Dis]connected oyuncusunun uyanıklık için aldığı tipik puan 90 iken, empati oyuncuları ortalama 23 puan alıyor. Siber güvenlikle ilgili oyun seçimleri, oynanabilir bir karakterin hayatının ferdî ve kurumsal alanlarını direkt etkileyerek “iyi”, “nötr” yahut “kötü” olmak üzere 3 oyun sonundan birine ulaşmasını sağlıyor. Genel olarak, oyuncuların çoğunluğu yüzde 45 nötr bir sonuç elde ederken, yüzde 42’si yeterli sona ulaşmayı başarıyor. Lakin oyuncuların yüzde 13’ünün de sona ulaşmakta başarısız olduğu görülüyor. En yeterli oyuncular yalnızca en âlâ ortalama güvenlik düzeyine (ASL) sahip olmakla kalmıyor, tıpkı vakitte temel oyun göstergelerinde de en istikrarlı sonuçlara ulaşıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Kıdemli Eser Pazarlama Müdürü Tatyana Shumaylova, ortaya çıkan eğilimlerin siber güvenlik unsurlarını yalnızca ezberlemenin değil, anlamanın da değerini bir kere daha kanıtladığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu nedenle güvenlik farkındalığı eğitiminin temel gayesi, çalışanların davranışlarını değiştirmek ve onlara kurallara uymanın günlük rutine nasıl kolaylıkla sığabileceğini göstermektir. Bu nedenle Kaspersky güvenlik farkındalığı portföyünün bir kesimi olan Disconnected, çalışanların bilgilerini gözden geçirmelerine yardımcı oluyor ve onlara siber uyanıklığı empati ile dengelemeyi öğretiyor. Bu yaklaşım, güvenliği, ferdî üretkenliği yahut takım çalışmasını etkileyebilecek tüm çarpıklıkların düzeltilmesine imkan tanıyor.

Kaynak:ISTANBUL AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir